Okolie 2018-02-22T07:37:06+00:00

Kysucké Nové Mesto a okolie

Tipy na výlety a zaujímavé miesta v Kysuckom Novom Meste a blízkom okolí

Kysucké Nové Mesto

Kysucké Nové Mesto je okresné mesto v Žilinskom kraji, 11 km od Žiliny a 23 km od Čadce. Mesto s vyše 16 000 obyvateľmi je hospodárske a kultúrne stredisko dolných Kysúc. Je najstarším mestom na Kysuciach, prvá dochovaná zmienka pochádza z roku 1254. Preteká ním rieka Kysuca.

Historické centrum mesta tvorí pešia zóna, ktorá vedie na centrálne námestie – námestie Slobody. Na námestí sa nachádza aj najstaršia stavba v meste, rímskokatolícky kostol sv. Jakuba, ktorý bol postavený v roku 1284.

V Kysuckom Novom Meste pôsobí niekoľko významných firiem – INA Kysuce, Schaeffler Slovensko.

Zaujímavé stavby v Kysuckom Novom Meste:

  • Farský kostol – najstarší kostol v meste, ktorý bol postavený ako gotický kostol v roku 1284, od roku 1748 je murovaný.
  • Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie – dokončený v roku 1817
  • Budova pivovaru – dvojpodlažná budova pivovaru z druhej polovice 17. storočia stojí kúsok od námestia Slobody.
  • Kaštieľ Radoľa – postavený v 16. storočí s expozíciou Meštianske bývanie na Kysuciach.
  • Domy na Belanského ulici – z prvej polovice 17. storočia s barokovými úpravami.
  • Kysucká hvezdáreň – v metskej časti Suľkov.

Zdroj: Oficiálne stránky mesta, www.kysuckenovemesto.sk

Tábor, kopec nad Kysuckým Novým Mestom

Kopec Tábor, vysoký 697 m je najvyšším vrcholom, ktorý sa vypína priamo nad Kysuckým Novým Mestom. V roku 2015 na ňom bola postavená rozhľadňa, ktorá ponúka prekrásne pohľady do kysuckej doliny. Dostanete sa k nej priamo zo železničnej stanice Kysucké Nové Mesto po modrej značke za 1,5 hodiny.

Tipy na turistické výlety po okolí Kysuckého Nového Mesta:

  • Ľadonhora (999 m) – najvyšší vrchol Kysúc, výstup po turistickej značke z Horného alebo Dolného Vadičova, 6 kilometrov / prevýšenie 450 metrov / stredne náročná túra / čas prechodu cca 4 hod.
  • Veľký Vreteň (821 m) – výstup z Radole, 8 kilometrov / prevýšenie 450 metrov / stredne náročná túra / čas prechodu cca 3,5 hod.
  • Javornícky hrebeň, Petránky, rozhľadňa na Marťakovskom kopci – rozhľadňa sa nachádza na hrebeni Javorníkov. Prístup je modrej značke z Kysuckého Nového Mesta, cestou V. Galvánka.

Ľadonhora je najkrajšia na jeseň.